Zakopane ma swój urok

Zakopane ma swój urok

Zakopane jest największym miastem w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Miasto jest niezwykle popularne wśród narciarzy przez co często nazywane jest zimowa stolicą Polski. Jednak miasto tętni życiem o każdej porze roku, zwłaszcza, że część miasta obejmuje rejony Tatrzańskiego Parku Narodowego od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki.

Górskie miasto z historią w tle

Zakopane znalazło się na językach wszystkich w XIX wieku, gdy stało się popularnym miejscem wypoczynku wśród inteligencji i postaci kultury. Dość powiedzieć, że miasto upodobali sobie Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Temu ostatniemu Zakopane zawdzięcza swój urok związany z zabudową i charakterystycznym stylem chat tatrzańskich. Do dziś dnia architektura nawiązuje do tego stylu, a goście mają okazję spędzać noce w tradycyjnych drewnianych domostwach.

Idealny punkt wypadowy

Urok Zakopanego polega przede wszystkim na tym, że zlokalizowane jest u podnóża Tatr. Górujący nad miastem Giewont, jest popularnym celem wycieczek wyruszających z dolin Strążyskiej i Małej Łąki. Choć zdobycie go nie wymaga dużych umiejętności, to jednak w końcowej fazie wystawia turystów na uroki wspinaczki po łańcuchach. W sezonie letnim szlak ten jest mocno oblegany i trzeba czekać w kolejce, aby dostać się na szczyt. Mniej zaawansowani turyści spędzą miło czas w okolicznych dolinkach lub wybiorą się koleją linową na Gubałówkę, skąd roztacza się wspaniały widok na panoramę Tatr. Dla miłośników wysokości, którzy nie lubią męczyć się przy wspinaczce, atrakcją okaże się wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Stamtąd można ruszyć również na wycieczki na najsłynniejsze szczyty polskich gór.

Bogata oferta kulturalna

W samym mieście znajduje się kilkanaście muzeów i galerii. Na szczególną uwagę zasługują Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego czy Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najmłodszych odwiedzających z pewnością zainteresuje Muzeum Kornela Makuszyńskiego, gdzie prym wiedzie słynny Koziołek Matołek. W mieście działa Teatr Witkacego, który słynie z niecodziennego podejścia do wystawianych na miejscu sztuk teatralnych.
Zakopane słynie też z wielu restauracji. Oferta kulinarna jest tu naprawdę imponując, często czerpiąc z lokalnej tradycji. Nie brakuje miejsc, gdzie można skosztować również kuchni międzynarodowej. Z kolei dla osób poszukujących wieczornej rozrywki miasto oferuje wiele barów i dyskotek, gdzie zabawa trwa do białego rana.
Jak widać Zakopane oferuje swe uroki wszystkim zainteresowanym. W mieście nie sposób się nudzić i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zakopane ma swój urok
5 (100%) 1 vote

  • Pingback: Gość()