Wejście na Giewont

Wejście na Giewont

Giewont jest górą, która rozbudza wyobraźnię wszystkich turystów odwiedzających Zakopane. Majestatyczny i posępny budzi respekt. Słynna legenda o Giewoncie opowiada, że jest to śpiący rycerz, który przebudzi się pewnego dnia, gdy Polska będzie w straszliwych opałach. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób chce stanąć na jego szczycie.

Którędy na Giewont

Trasa na Giewont może wieść z dwóch stron. Pierwszą opcją jest przejście przez Dolinę Strążyska, a następnie wejście Ścieżką nad Reglami na Przełęcz w Grzybowcu. Stamtąd czerwonym szlakiem na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Z niej już tylko żabi skok na sam szczyt, szybkie zdjęcie pod słynnym krzyżem i droga na dół. Wyprawa od wejścia do Doliny Strążyskiej, aż na szczyt to trochę ponad trzy godziny wspinaczki.
Drugi szlak na Giewont wiedzie z Kuźnic. Stamtąd udajemy się niebieskim szlakiem do schroniska na Hali Kondratowej, a później przez słynne Piekło na Kondracką Przełęcz, a stamtąd na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Podobnie, jak w pierwszym wariancie trasy, stąd już kierujemy się niebieskim, częściowo jednokierunkowym szlakiem na szczyt. Przejście od Kuźnic do wierzchołka powinno zająć około trzech i pół godziny.
Warto pamiętać, że w drodze pod krzyż, a także podczas zejścia, natkniemy się na łańcuchy. Dlatego nie jest to trasa, którą polecamy osobom z małymi dziećmi i a także tym, którzy wybrali się w góry bez dobrych butów. Do tego sam wierzchołek Giewontu jest mocno okupowany i tłoczny. Potknięcie się na szczycie może spowodować poważny upadek, bo północna ściana góry to olbrzymia przepaść.

Za czym ta kolejka?

Szlak na Giewont, obok drogi do Morskiego Oka, należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów. Dlatego w sezonie letnim, a także na początku jesieni należy liczyć się ze sporymi kolejkami oczekujących na wejście na szczyt. Wynika to z dwóch faktów. Pierwszy to znikoma ilość miejsca na szczycie. Drugi, to konieczność korzystania z łańcuchów, które znacznie spowalniają wspinaczkę i powodują przestoje w oczekiwaniu na zwolnienie ułatwienia. Dlatego zalecamy wyjście na Giewont we wczesnych godzinach rannych. Wtedy uda się uniknąć tłoku i niepotrzebnej straty czasu w oczekiwaniu na swoją kolej przy podejściu.
Szlaki prowadzące na Giewont są bardzo dobrze oznaczone, dlatego turystom mapa nie będzie raczej potrzebna. Z każdej trasy roztacza się świetny widok na Giewont, co ułatwia orientację w terenie i bezpieczne zakończenie trasy. Na spokojne przejście całej trasy warto zarezerwować sobie około siedmiu godzin, wliczając w to postój w schronisku lub szałasie. Planując wczesne wyjście, można być pewnym, że uda się dostać na szczyt bez niepotrzebnych przestojów i cieszyć wspaniałymi widokami ze słynnej góry.

Wejście na Giewont
4.1 (82%) 10 votes

  • TWW Apartamenty

    To chyba właśnie całkiem dobry moment, żeby uniknąć kolejek!