Tatry wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Tatry wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Tatry wysokie to rejon najwyższych polskich gór o charakterze alpejskim. Ostre, przekraczające 2000 metrów szczyty, oraz trudne szlaki to szczególne cechy tego regionu. Geograficznie region ten rozciąga się między Tatrami Bielskimi, a Zachodnimi i zajmuje 340 km2. Jednak z tego obszaru zaledwie 80 km2 znajduje się po stronie Polskiej.

Strzeliste szczyty

Najwyższym szczytem w Tatrach Wysokich jest Gerlach, liczący sobie 2655 m. W polskiej części gór najwyżej sięgają Rysy, z wierzchołkiem sięgającym na 2499 m. W tym rejonie znajduje się też najwyższy szczyt, znajdujący się całkowicie w Polsce (od podstawy do wierzchołka), czyli Kozi Wierch liczący 2291 m. Znajduje się on na najtrudniejszym szlaku Tatr – Orlej Perci.

Głębokie doliny

Tatry Wysokie to również długie, otoczone stromymi ścianami doliny. Najsłynniejsze to Dolina Gąsienicowa, Dolina Białki, Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich. Pierwsza z nich otwiera wspaniałe widoki na Kościelec, Świnicę i grań Orlej Perci. Z kolei Dolina Białki jest najczęściej odwiedzanym miejsce w polskich Tatrach, prowadzi nią bowiem droga do Morskiego Oka. Dolina Roztoki, to szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

W rejonie Tatr Wysokich po polskiej stronie znajdują się cztery schroniska. Najniżej położone jest to w Dolinie Roztoki, jednak warto je odwiedzić, bo od lat króluje w rywalizacji o tytuł najlepszego polskiego górskiego schronienia. Z kolei Schronisko na Hali Gąsienicowej, tzw. Murowaniec oraz w Dolinie Pięciu Stawów, to idealne punkty wypadowe na Orlą Perć. Schronisko w Morskim Oku cieszy się największą popularnością i w sezonie letnim jest tam niebywale wręcz tłoczno. To idealny punkt startowy do wyjścia na Rysy, a także na uważany za drugi najtrudniejszy szlak w Polsce, prowadzący na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Niezapomniane widoki

Prowadzące w wyższe partie Tatr Wysokich szlaki, uważane są za trudne. Dlatego zalecamy wybierać się na nie tylko doświadczonym turystom. Oczywiście nie brakuje śmiałków, którzy wybierają się na Rysy w japonkach lub sandałach, ale są to na szczęście ekstrema. Wyjście na grań Tatr Wysokich wymaga przede wszystkim dobrej kondycji, a także ekwipunku, w którym powinny znaleźć się odpowiednie zapasy jedzenia i wody.

Przed wyjściem na wyższe partie szlaków, koniecznie należy zapoznać się z prognozą pogody. Bycie złapanym przez burzę na grani, może prowadzić do tragedii. Trudy wysokogórskiej wspinaczki z pewnością wynagrodzą nam niezapomniane widoki. Malownicze, kolorowe stawy, odcinają się od skalistych i ponurych ścian. Odpowiednio zaplanowana wycieczka w Tatry Wysokie pozostanie na zawsze w pamięci.

Tatry wysokie – co warto o nich wiedzieć?
3.67 (73.33%) 3 votes