Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Położona na wysokości 2110 metrów Szpiglasowa Przełęcz jest jednym ze słynniejszych miejsc w Tatrach. Prowadzi na znajdujący się obok Szpiglasowy Wierch wznosi się na wysokość 2172 metrów. Przez mieszkańców Zakopanego szlak na przełęcz z Morskiego Oka nazywany jest pogardliwie ceprostradą.

Dwie drogi na szczyt

Na Szpiglasową Przełęcz prowadzą dwa szlaki. Pierwszy, wychodzi ze schroniska w Morskim Oku. Żółty szlak pnie się praktycznie cały czas pod górę. Jest jednak bardzo równomierny i da się go pokonać nawet z dzieckiem. Warto pamiętać, że w szczytowej części i na drodze na Szpiglasowy Wierch znajdują się spore przepaście, które mogą nastraszyć młodszych wspinaczy. Wyjście na przełęcz zajmuje około dwóch i pół godziny.

Szlak od Morskiego Oka przechodzi obok monumentalnego i niezwykle malowniczego Mnicha. Tam też można wejść w uroczą dolinę nad przedzielonym lawiną Stawem Staszica i wspiąć się czerwonym szlakiem na Wrota Chałubińskiego. To jednak zdecydowanie bardziej męcząca wspinaczka niż na Szpiglasową Przełęcz, do tego w końcowym odcinku dość stroma.

Druga droga na przełęcz prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Do odejścia szlaku żółtego ze schroniska w dolinie czeka turystę półgodzinny spacer. Na rozstaju dróg warto uważnie się rozglądać, bo miejsce to bardzo lubią świstaki. Szczególnie w godzinach porannych można natknąć się na te sympatyczne zwierzęta.
Szlak z doliny jest niezwykle urokliwy, ale warto pamiętać, że w końcowej części natrafimy na łańcuchy. Ubezpieczany nimi odcinek nie jest specjalnie długi, zalecamy jednak zabrać rękawiczki, które ochronią palce przed otarciami. W okresie jesiennym i wczesną wiosną miejsca te mogą być oblodzone lub zaśnieżone. Wynika to z faktu, że ta część szlaku dość długo pozostaje zacieniona. Przejście od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów na Szpiglasową Przełęcz trwa około dwóch godzin.

Przepiękna panorama

Po wejściu na przełęcz warto pokonać jeszcze te kilkadziesiąt metrów, aby wejść na kilka wierzchołków Szpiglasowego Wierchu. Położony na granicy Polski i Słowacji szczyt jest świetnym miejscem na odpoczynek. Roztacza się z niego zapierająca dech w piersiach panorama. Z jednej strony mamy całą Dolinę Pięciu Stawów z masywem Świnicy i Koziego Wierchu. W oddali można dostrzec również Czerwone Wierchy.

Po słowackiej stronie widać Krywań i Hruby Wierch, a także Ciemnosmerczyński Staw. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć również Rysy, a jako najwyższy jawi się Mięguszowiecki Szczyt. Po drugiej stronie przełęczy widoczne są Miedziane.

Trasa na Szpiglasową Przełęcz, zwłaszcza od strony Morskiego Oka, nie powinna sprawić trudności nawet mało zaprawionym w górskich wędrówkach turystom. Zdecydowanie warto się wysilić, aby cieszyć oko wspaniałymi widokami.

Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch
4.67 (93.33%) 3 votes