Szlak na Zawrat

Szlak na Zawrat

Położona na wysokości 2159 metrów przełęcz Zawrat jest jednym z najsłynniejszych miejsc w Tatrach Wysokich. To wyjątkowa przełęcz, stanowiąca mekkę miłośników ekstremalnych szlaków. Wszystko za sprawą zaczynającej się w tym miejscu Orlej Perci.

Którędy na Zawrat

Nazwa Zawrat jest dość powszechna w Tatrach. Oznacza zazwyczaj stromą przełęcz lub przełączkę, choć równie dobrze może odnosić się do innych stromizn. Jednak każdy miłośnik Tatr, zapytany o Zawrat, w pierwszej chwili pomyśli właśnie o Orlej Perci i Świnicy.

Zawrat jest miejscem o tyle wyjątkowym, że choć wychodzą z niego cztery szlaki, to dojść można doń tylko trzema. Wynika to z faktu, że rozpoczynająca się w tym miejscu Orla Perć, szlak czerwony prowadzący do Koziej Przełęczy, jest jednokierunkowa. Dwa prowadzące na Zawrat szlaki uznawane są za wymagające.
Od Murowańca

Pierwszy, niebieski, prowadzi od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej obok Czarnego i Zmarzłego Stawu. W swej końcowej części jest wyposażony w łańcuchy i klamry. Potrafi dość skutecznie przestraszyć nieprzygotowanego turystę. Przejście tej trasy od schroniska powinno zająć około dwóch i pół godziny. Wszystko zależy jednak od kondycji wspinaczy.

Od Świnicy

Czerwony szlak ze Świnicy jest również dość trudny ze stromymi przepaściami oraz sekcjami zabezpieczonymi łańcuchami. Licząca 2301 metrów Świnica wyróżnia się na tle Tatr i stanowi doskonały punkt widokowy. W sezonie letnim i wczesną jesienią jest dość mocno okupowana przez turystów, dlatego lepiej wybrać się tam wczesnym rankiem, aby uniknąć tłoku na ubezpieczanym łańcuchami podejściu. Szlak na Zawrat przechodzi się zwykle w godzinę. Wiele zależy tutaj od pory dnia i nasilenia ruchu turystycznego.

Na Świnicę można przejść albo od Zawratu, który położony jest w jej masywie, albo czerwonym szlakiem od Kasprowego Wierchu. Daje to spory wybór dróg dojścia, ale warto pamiętać, że końcówka szlaku należy do dość trudnych, bez względu na kierunek, z którego podążamy.

Z Doliny Pięciu Stawów

Trzeci szlak prowadzący na Zawrat, jest oznaczony ponownie kolorem niebieskim i wiedzie z Doliny Pięciu Stawów Polskich. To najprostsza droga na tę słynną przełęcz. Nie wymaga od turystów żadnego specjalnego przygotowania, a sam szlak nie jest w żaden sposób zabezpieczony, gdyż tego po prostu nie wymaga. Przez wielu jest uważany również za najpiękniejszy, bowiem w miarę wspinaczki rozciągają się z niego niesamowite widoki na dolinę i położone w niej górskie jeziora. Na przebycie tej drogi należy poświęcić około dwóch godzin. Będzie to jednak wyjątkowo przyjemna wędrówka.

Szlak na Zawrat
5 (100%) 1 vote