Szlak na Morksie Oko

Szlak na Morksie Oko

Morskie Oko to zdecydowanie najsłynniejszy staw w Tatrach. Położone u podnóża najwyższej góry w Polsce jezioro, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Droga na Morskie Oko jest na całej długości wyasfaltowana i nie wymaga od turystów specjalnych umiejętności.

Którędy do Morskiego Oka?

Jeśli zastanawiacie się, jak dojechać do Morskiego Oka z Zakopanego, to nie macie zbyt wielkiego wyboru. Najprostsza trasa prowadzi przez Drogę Oswalda Balzera do Łysej Polany. W przypadku większych utrudnień na tej trasie można pokusić się na objazd przez Poronin i Bukowinę Tatrzańską. Warto pamiętać, że w szczycie sezonu wszystkie drogi dojazdowe będą zakorkowane i trzeba wyruszyć w trasę wczesnym rankiem. Parking przy Palenicy Białczańskiej, do którego można dojechać czy to busem, czy samochodem, zapełnia się bowiem bardzo szybko.

Jak dojechać do Morskiego Oka?

Dojazd do Morskiego Oka można zapewniają fiakrzy. Jest to opcja, którą polecamy raczej turystom z małymi dziećmi czy problemami z chodzeniem. Cennik bryczek jest od lat zbliżony i raczej nie podlega negocjacjom. Przejazd w górę dla jednej osoby, to koszt około 40 zł. W dół jest zwykle trochę taniej, bo 30 zł. Warto pamiętać, że bryczki nie dojeżdżają do samego schroniska przy jeziorze i ostatni kilkaset metrów trzeba przejść piechotą. To istotna informacja dla osób niepełnosprawnych i prowadzących dziecięce wózki.
W przypadku wybrania wariantu pieszego, trasa na Morskie Oko zajmie około dwóch i pół godziny w górę i niecałe dwie w dół. Szlak jest wyjątkowo prosty, nie będzie zatem potrzebna mapa. Niestety, praktycznie o każdej porze roku należy się tu liczyć ze sporym natężeniem ruchu pieszego. Nie zmienia to faktu, że mimo długości jest to chyba najprostszy szlak w Tatrach. W kilku miejscach, gdy droga zmienia się w serpentynę, możliwe jest skrócenie trasy przez poprowadzone lasem odcinki kamienistego szlaku. Nie ma ich jednak zbyt wiele, nikt też nie zabrania poruszania się samą drogą.

Doskonały punkt wypadowy

Schronisko w Morskim Oku to wspaniały punkt wypadowy na dalsze wycieczki. Stąd można wyruszyć na najwyższy polski szczyt – Rysy, czy też łatwiejszą drogą na słynną Szpiglasową Przełęcz, skąd roztaczają się fenomenalne widoki. Dla miłośników większych wyzwań, spod Czarnego Stawu pod Rysami wychodzi zielony szlak prowadzący na Mięguszowicką Przełęcz pod Chłopkiem. Według znawców jest to drugi ze względu na poziom trudności szlak w polskich Tatrach, zaraz po Orlej Perci.
Dla mniej wymagających turystów ciekawą alternatywą jest przejście dookoła Morskiego Oka czy nietrudne podejście do Czarnego Stawu pod Rysami. Bez względu na wybrany wariant wycieczki, trasa do Morskiego Oka zapewni wiele wrażeń.

Szlak na Morksie Oko
3 (60%) 3 votes