Szlak na Kasprowy Wierch

Szlak na Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych szczytów w polskich Tatrach. Wynika to z faktu, że prowadzi na niego kolej linowa, pozwalająca szybko i wygodnie dostać się na ten liczący 1987 metrów szczyt. W sezonie oczekiwanie w kolejce oczekujących na przejazd trwa godzinami. Dlatego lepszym pomysłem może być wycieczka piesza.

Poznaj szlak na Kasprowy Wierch

Najkrótszą drogą na Kasprowy Wierch jest zielony szlak prowadzący z Kuźnic. Nie bez powodu zaliczany jest do najłatwiejszych tatrzańskich dróg. Jego przejście, nawet niewprawnym turystom zajmuje około trzech godzin. Szlak pozbawiony jest trudnych podejść oraz sztucznych ułatwień, bo po prostu nie ma potrzeby ich stosowania.

Prosta trasa dla wszystkich

Początkowo trasa wiedzie szerokim duktem, wykorzystywanym też przez samochody służby leśnej, przez zalesiony teren. Odcinek do Myślenickich Turni, gdzie znajduje się stacja przesiadkowa kolejki linowej, to wyjątkowo łatwa trasa, która nie sprawi trudności, nawet małym dzieciom.
Od tego punktu jest trochę stromiej i szlak staje się węższy, ale na żadnym odcinku nie sprawia trudności, nawet milusińskim. Oczywiście pokonanie ponad 900 metrów w górę, to spory wysiłek i warto zaopatrzyć się w odpowiedni zapas jedzenia i wody. W górnej części szlaku, gdy zostawia się za sobą las, w upalne dni, warto zadbać o ochronę przed palącym słońcem.

Skrzyżowanie szlaków

Oczywiście nie jest to jedyny szlak na Kasprowy Wierch. Wśród turystów dużą popularnością cieszy się też szlak żółty, który prowadzi od Murowańca na Hali Gąsienicowej. Tu również nie napotyka się na specjalne trudności, ale podejście, najpierw do schroniska, a potem na Kasprowy Wierch, to wycieczka, na którą trzeba zarezerwować co najmniej 4 godziny.
Na szczyt można też dostać się czerwonym szlakiem z przełęczy pod Kopą Kondracką. Wtedy droga prowadzi z Kuźnic przez Kalatówki, Halę Kondratową i dalej główną granią Tatr. Taki szlak na Kasprowy Wierch to wyprawa na prawie pięć godzin. Jednak wysiłek ten popłaca, gdyż przejście granią Tatr dostarcza niesamowitych wrażeń wizualnych.
Na Kasprowy Wierch można dotrzeć też z drugiej strony, czerwonym szlakiem od szczytu Beskid, a wcześniej od przełęczy Liliowe, lub od Świnicy. Jest też szlak prowadzący od Słowacji, jest on jednak bardzo wymagający, głównie ze względu na długie dojście do podnóża góry i dość stromą wspinaczkę na sam szczyt.

Idealna wyprawa dla każdego

Szlak na Kasprowy Wierch to doskonała wyprawa, pozwalająca ocenić własne siły przed dalszymi wycieczkami w wyższe partie gór. Niezapomniane widoki z pewnością zrekompensują trudy wycieczki i zostaną w pamięci dłużej niż szybka przejażdżka kolejką linową.

Szlak na Kasprowy Wierch
3.8 (76%) 10 votes