Rysy – najwyższy szczyt tatr

Rysy – najwyższy szczyt tatr

W regionie Tatr Wysokich znajduje się najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy. Licząca sobie 2499 metrów góra, położona jest na granicy Polski i Słowacji. Co ciekawe, wyższy o 4 metry wierzchołek (jeden z trzech, które posiada ta góra) znajduje się już po stronie słowackiej.

Szlaki na najwyższy szczyt Tatr

Na Rysy można dostać się dwoma szlakami turystycznymi. Jeden z nich, uważany za prostszy, prowadzi od strony słowackiej. Drugi, bardziej wymagający, wspina się od Czarnego Stawu pod Rysami na wierzchołek od strony polskiej i jest przedłużeniem czerwonego szlaku prowadzącego z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Z tego też powodu, trasa ta cieszy się dużym zainteresowaniem, również niedoświadczonych turystów.
Przejście od parkingu przy Palenicy Białczańskiej na wierzchołek Rysów, to wyprawa, która zajmuje około sześć i pół godziny. W tym czasie turysta pokonuje ponad 1700 metrów w górę, co dla nieprzygotowanych kondycyjnie osób, może stanowić poważne wyzwanie. Warto pamiętać, że w górnej części szlaku, prowadzącej od Czarnego Stawu pod Rysami, znajdują się sztuczne ułatwienia, w postaci łańcuchów na najtrudniejszych fragmentach drogi. W sumie ich długość wynosi aż 360 metrów.

Niebezpieczna droga na szczyt

Najtrudniejsza część szlaku ma nachylenie ponad 30 procent oraz prowadzi przez zacienione odcinki. Dlatego nawet latem, można natknąć się tu na łaty zmarzniętego śniegu, na którym łatwo o poślizgnięcie. Dlatego odradza się wyprawę na najwyższy szczyt Tatr osobom nieprzygotowanym do wysokogórskiej wspinaczki. Warto pamiętać, że Rysy mają na swoim koncie ponad 50 ofiar śmiertelnych wypadków. Tego szlaku nie poleca się też turystom cierpiącym na lęk wysokości.

Niezapomniane widoki

Jeśli jednak pokona się wszystkie niedogodności, to oczom zziajanych turystów ukazują się przepiękne widoki na pasmo Tatr Wysokich i Bielskich. To dobre miejsce na odpoczynek. Chcąc przedłużyć sobie wycieczkę można zejść na Słowację, do schroniska Chata pod Rysami. To raptem pół godziny, a więc zdecydowanie bliżej niż do Morskiego Oka. Droga powrotna na Rysy zajmie nie więcej niż 45 minut. Wchodząc na szlaki w Słowacji warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia, bowiem w przeciwieństwie do GOPR-u, Horská služba pobiera opłaty za pomoc w nagłych wypadkach.

Droga powrotna do Morskiego Oka to około trzygodzinny marsz, który w sezonie letnim może się znacznie wydłużyć, ze względu na duże zatłoczenie szlaku. Dlatego wyprawę na najwyższy szczyt Tatr warto rozpocząć bardzo wcześnie rano, aby uniknąć tłoku i niepotrzebnego czekania na przejście.

Rysy – najwyższy szczyt tatr
4.35 (87.06%) 17 votes

  • Tomasz Wawrzeń

    Ze wszystkim się zgadzam poza jednym. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach – 2655 m n.p.m. Co najmniej kilka szczytów jest wyższych niż Rysy.

    • Filip Wilczyński

      Pisane jest o polskich tatrach, więc się zgadza