Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Turyści przybywający po raz pierwszy do Zakopanego zwykle ograniczają się do najbliższych dolin czy asfaltowej drogi do Morskiego Oka. Choć niezaprzeczalnie piękne, nie są to jednak najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach. Proponujemy kilka alternatywnych tras, które nie wymagają specjalnych umiejętności, a mogą dostarczyć wielu wrażeń.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Szlak do Doliny Pięciu Stawów prowadzi przez Dolinę Roztoki i odchodzi od asfaltowej drogi wiodącej do Morskiego Oka. Oznaczona zielonymi symbolami ścieżka prowadzi do jednego z najpiękniejszych tatrzańskich zakątków. Choć trasa jest dość długa, to nie powinna sprawiać specjalnych trudności nawet niedoświadczonym turystom. Po drodze czekają trzy ostrzejsze podejścia, jednak widoki i cel rekompensują wysiłek. Zwłaszcza, że pod koniec szlaku czeka największy wodospad w Tatrach – Siklawa. Warto pamiętać, że zimą, ten odcinek szlaku jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe, ale istnieje obejście czarnym szlakiem do schroniska.
Sama Dolina Pięciu Stawów zachwyca każdego. Przepiękne górskie jeziora, najwyżej położone polskie schronisko, a także wyjścia na najtrudniejsze szlaki w Tatrach, powodują, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. To stąd można wyruszyć na słynną Orlą Perć, ale jest to zadanie dla doświadczonych i przede wszystkim przygotowanych kondycyjnie turystów.

Ornak

Jako drugi najciekawszy szlak turystyczny w Tatrach polecamy wyprawę na Ornak. Ta długa, zazieleniona grań jest może trochę bardziej wymagająca niż Dolina Pięciu Stawów, ale gwarantuje równie piękne widoki. Na miejsce można dostać się kilkoma drogami, co pozwala rozplanować trasę w wersji dla mniej lub bardziej wymagających turystów. Najkrótsza droga wiedzie przez Dolinę Kościeliską do schroniska, a stamtąd żółtym szlakiem na Iwaniacką Przełęcz. Z niej odbijamy na zielony szlak prowadzący przez Ornak.
Z grani rozciągają się fantastyczne widoki na Zachodnie Tatry. Rozległy teren pozwala też na znalezienie spokojnego miejsca na górski odpoczynek. Zejść można tą samą drogą, choć polecamy czarny szlak z Siwej Przełęczy przez dolinę Starorobociańską, a następnie przez Dolinę Chochołowską. Dla bardziej ambitnych piechurów istnieje możliwość przedłużenia wycieczki przez Starorobociański Wierch i później Polanę Chochołowską. Powrót przez szeroką i łagodną dolinę, a następnie Ścieżkę pod Reglami do wylotu Doliny Kościeliskiej, zapewni moc wrażeń. Można też wybrać wariant prowadzący Ścieżką nad Reglami – szlak został już oczyszczony z powalonych drzew i ponownie udostępniony turystom.

Szlaki dla każdego

To tylko dwie propozycje najciekawszych szlaków turystycznych w Tatrach. Przynajmniej częściowo pozwolą uniknąć tłumów i zapewnią mnóstwo wrażeń. Żaden z ich odcinków nie jest wyposażony w łańcuchy czy klamry, a więc nie powinien sprawiać trudności nawet niedoświadczonym turystom.

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach
3.05 (61%) 20 votes

  • Pingback: Kochamy polske()