Korona Tatr – największe szczyty w Tatrach

Korona Tatr – największe szczyty w Tatrach

Korona Tatr to nieformalny i ciągle niezrealizowany w stu procentach projekt, który miałby klasyfikować najwyższe szczyty Tatr. Biorąc pod uwagę mnogość tatrzańskich szczytów wznoszących się na ponad 2000 metrów, ciężko jest wybrać te, które do rzeczonej miałyby zostać wliczone.

Wielka Korona Tatr

Biorąc pod uwagę tylko wysokość szczytów, mamy aż czternaście wierzchołków przekraczających 8000 stóp. To nawiązanie do himalajskich ośmiotysięczników wydaje się dość ciekawym kryterium. Na liście znalazły się zatem Gerlach – 2665 m, Łomnica – 2634 m, Lodowy Szczyt – 2630 m, Durny Szczyt – 2625 m, Wysoka – 2565 m, Kieżmarski Szczyt – 2558 m, Kończysta – 2540 m, Baranie Rogi – 2536 m, Rysy – 2503 m, Krywań – 2496 m, Staroleśny Szczyt – 2492 m, Ganek – 2465 m, Sławkowski Szczyt – 2453 m oraz Pośrednia Grań – 2440 m.

Większość z nich znajduje się w rejonie Tatr Wysokich oraz po słowackiej stronie Tatr. Do tego prawie wszystkie dostępne są jedynie dla osób uprawiających wspinaczkę, bowiem nie prowadzą na nie oficjalne szlaki turystyczne. Wzorcowym przykładem jest Łomnica, na którą można wjechać kolejką, ale wejść można już tylko uprawiając wspinaczkę.

Wysokość Tatr

Wysokość Tatr w partiach szczytowych waha się od 1206 metrów (Nosal) po 2665 (Gerlach). Biorąc pod uwagę deniwelację względną, czyli tzw. wybitność w Tatrach znajduje się aż 75 szczytów, przekraczających ją o 100 metrów. Wartość ta oznacza, jak wysoko dany szczyt „wystaje” ponad okoliczne przełęcze. Co ciekawe, Gerlach jest szczytem o bardzo wysokiej wybitności, wynoszącej aż 2355 metrów. Ta wartość daje mu pierwsze miejsce nie tylko w Tatrach, ale i w całych Karpatach.
Kolejnym szczytem pod względem deniwelacji jest Bystra (562 metry). Polskie Rysy zajmują tutaj 38. miejsce z wybitnością wynoszącą 163 metry. Po polskiej stronie Tatr największą wybitność ma górujący między Doliną Kościeliską, a Chochołowską, Kominiarski Wierch. Deniwelacja względna tego szczytu wynosi 370 metrów.

Wysokości a trudność wędrówki

Wyjście w wyższe partie tatr wiąże się z koniecznością pokonywania znacznych wysokości. Startując z dowolnej doliny w Zakopanem lub okolicach rozpoczynamy wędrówkę z pułapu około 900 metrów. Wyjątkiem są tu Kuźnice czy Palenica Białczańska, położone o około 100 metrów wyżej. Biorąc zatem pod uwagę, że wspinamy się średnio na szczyty o wysokości 2000 metrów, do pokonania mamy przynajmniej kilometr w górę, do tego rozłożony na dość krótkiej odległości w poziomie. Jednak wejście na główną grań Tatr zapewnia, że nie napotkamy już aż tak znacznych przewyższeń. Zawsze pozostaje możliwość ułatwienia sobie pierwszego etapu przez wjazd kolejką na Kasprowy Wierch.

Korona Tatr – największe szczyty w Tatrach
5 (100%) 3 votes

  • TWW Apartamenty

    Piękne to główne zdjęcie!