Gubałówka i piękny widok na Zakopane

Gubałówka i piękny widok na Zakopane

Wśród miłośników wypraw do Zakopanego panuje zgoda, co do faktu, że najpiękniejszy widok na miasto roztacza się z Gubałówki. Jest to wynik nie tylko bliskiego położenia tego szczytu, ale też wspaniałego tła, którym jest panorama tatr.

Którędy na Gubałówkę?

Na Gubałówkę prowadzi wiele dróg, w tym również takie, które umożliwiają wjazd samochodem. Jednak przy ładnej pogodzie warto pokusić się na trwający około 50 minut spacer z Zakopanego szlakiem żółtym na Gładkie i stamtąd szlakiem czarnym już na samą Gubałówkę. Nie jest to specjalnie męcząca wyprawa, choć oczywiście można się podczas niej zmęczyć. Gubałówka wznosi się na 1119 metrów, co oznacza, że z Zakopanego trzeba wspiąć się około 300 metrów w górę.

Jednak tym co przyciąga turystów jest kolejka linowa na Gubałówkę. Dzięki nowoczesnym wagonikom podróż na górę trwa zaledwie kilka minut. Wagon szybko pnie się do góry, w połowie trasy mijając się z powracającym w dół odpowiednikiem. W miarę podróży, przed oczami otwiera się wspaniały widok na górskie szczyty. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednia pogoda. Cennik przejazdu można sprawdzić na stronie Polskich Kolei Linowych. Podróż w dwie strony w 2016 roku kosztuje 22 zł. Przejazd w jedną stronę to z kolei koszt 16 zł. Dostępne są też bilety ulgowe dla dzieci, uczniów, studentów i emerytów. Ich ceny wynoszą odpowiednio 18 i 14 zł.

Niezapomniany widok na Zakopane

Piękną panoramą z Gubałówki mogą cieszyć się nie tylko turyści odwiedzający to miejsce. Na stronie Polskich Kolei Linowych udostępniane są widoki z trzech kamer, które przekazują obraz na żywo 24 godziny na dobę. Dzięki temu można szybko sprawdzić warunki pogodowe i podjąć decyzję czy warto wybrać się na szczyt.

Roztaczający się z Gubałówki widok zapiera dech w piersiach. Panorama obejmuje praktycznie całe pasmo Tatr Polskich z olbrzymim Giewontem na pierwszym planie. Szczególnie pięknie nasze góry prezentują się zimą oraz o wschodzie i zachodzie słońca. Kolorystyka potrafi wtedy poruszyć każdego. Oczywiście również o innych porach roku widok będzie niezapomniany.

Dodatkowe atrakcje na Gubałówce

Na szczycie Gubałówki od wielu lat można wypożyczyć leżak, aby korzystać z doskonałego nasłonecznienia stoku. W okresie letnim funkcjonuje tam zjeżdżalnia wózkowa, a zimą budowane są specjalne atrakcje dla miłośników ewolucji narciarskich czy snowboardowych. Bogata oferta gastronomiczna oraz liczne sklepy pamiątkarskie tylko wzbogacają koloryt tego miejsca. Warto także pospacerować grzbietem Gubałówki w stronę wyciągu narciarskiego na Butorowym Wierchu. Taki spacer na pewno mile urozmaici pobyt na Gubałówce.

Gubałówka i piękny widok na Zakopane
3.67 (73.33%) 3 votes

  • TWW Apartamenty

    Jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Absolutny must see, razem z Krupówkami, Morskim Okiem i Wielką Krokwią 🙂