Co warto zobaczyć w Tatrach

Co warto zobaczyć w Tatrach

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, co warto zobaczyć w Tatrach, jest wszystko. Położone na granicy między Polską, a Słowacją góry zawierają w sobie wszystko, czego można oczekiwać od wysokich gór. Z jednej strony mamy tam proste szlaki pnące się dnem przepięknych dolin, a z drugiej wysokie, majestatyczne szczyty, oferujące szybsze bicie serca miłośnikom mocnych wrażeń.

Dla każdego coś miłego

Jeżeli ktoś wybiera się w polskie góry po raz pierwszy, to na liście miejsc, które warto zobaczyć w Tatrach, powinny znaleźć się doliny. Są one punktem wyjścia na trudniejsze szlaki, ale same oferują też wiele atrakcji dla turystów, którzy nie potrzebują długotrwałych podejść i widoków ze szczytów. Od lat niezmiennie najpopularniejszymi dolinami pozostają Kościeliska i Chochołowska. To najdłuższe szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr, które nie wymagają specjalnego przygotowania przed wyruszeniem na wyprawę.

Dolina Kościeliska jest jednocześnie miejscem, gdzie znajduje się najwięcej dostępnych do zwiedzania jaskiń. Najsłynniejszą jest Jaskinia Mroźna, która otwarta jest tylko w sezonie letnim. To jedyna grota w polskich Tatrach, która wyposażona jest w sztuczne oświetlenie i liczne ułatwienia umożliwiające przejście przez całą jej długość. Mimo tego, warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę i dobre buty, bowiem wewnątrz jest zimno, wilgotno, a niektóre jej fragmenty pokonuje się na czworakach.

W głębi doliny znajdują się jeszcze jaskinie Mylna, Obłazkowa, Raptawicka oraz Smocza Jama. Pierwsza i ostatnia, to szlaki jednokierunkowe. Wszystkie jaskinie wymagają posiadania własnego oświetlenia i dobrego obuwia. W Mylnej i Smoczej Jamie, o każdej porze roku można natknąć się na błoto i podmokłe podłoże. Z kolei Raptawicka wymaga już pewnych umiejętności, bowiem wspina się do niej po łańcuchach i schodzi po metalowej drabinie. Dolina Kościeliska jest miejscem, gdzie znajduje się pięć z sześciu dostępnych dla turystów jaskiń w polskich Tatrach. Ostatnia grota zwana jest Dziurą i znajduje się na końcu doliny o adekwatnej nazwie Ku Dziurze.

Drugą doliną, którą warto zobaczyć w Tatrach, jest Chochołowska. To najdłuższa dolina w naszych górach, jedyna do której można wprowadzać psy (tylko do wysokości schroniska) oraz jeździć na rowerze. Jednocześnie jest punktem wyjścia do wspaniałych szlaków prowadzących po szczytach Tatr Zachodnich. Rozdzielając się w górze na trzy doliny Wyżnią Chochołowską, Jarząbczą i Starorobociańską oferuje również wyzwanie dla miłośników wysokogórskich wrażeń.

Idealne na początek

Oczywiście te dwie doliny, to nie wszystko, co warto zobaczyć w Tatrach, jednak ze względu na dostępność stanowią obowiązkowych punkt dla początkujących turystów. Doświadczonych górołazów przyciągają z kolei, jako punkty wypadowe w górne partie Tatr Zachodnich.

Co warto zobaczyć w Tatrach
3.29 (65.71%) 7 votes

  • Pingback: Atrakcje turystyczne Tatr()

  • Pingback: Kochamy polske()

  • TWW Apartamenty

    Zgadzam się ze stwierdzeniem, że najlepiej jest w Tatrach zobaczyć wszystko. Absolutny must to Morskie Oko, Dolina Chochołowska i Dolina Pięciu Stawów!